Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Värske pilk Riiale

Mugavalt Balti riikide keskel asuv Riia linn on ränduritele peatumispaigaks olnud juba sajandeid ning paljud kaasaegsed reisijad on Läti pealinna korduvalt külastanud. Kui sinagi oled üks neist, kes on Riias juba kordi käinud, kuid piirdunud pigem keskaegse vanalinna vaatamisväärsustega, siis tasub anda Riiale veel üks võimalus end jalust rabada.

Asjata ei nimetata Läti pealinna väikeseks Berliiniks – viimastel aastatel tärganud kultuurivaim ja mitmed loovad lokaalid annavad selleks küllaga põhjust. 

Vanade hoonete uus elu

Riia alternatiivkultuuri keskuseks võib pidada Miera tänava, tõlkes Rahu tänava, ümbrust. Maja number 34 hoovi astudes avab oma südame elav Tallinas Pagalms kultuurikvartal. 2018. aastal avatud kvartal on loominguline peopaik, mille ühel korrusel võib mõnusalt tantsida, teisel korrusel pubimeeleolu nautida ning kolmandal hoopis sõpradega laua- või arvutimänge mängida. Loomulikult kuulub Tallinas Pagalmsi kultuurikvartali juurde ka mitmekülgne kultuuriprogramm. 23. kuni 25. augustini aga võõrustab Tallinas Pagalms Euroopa tänavatoidu auhindade festivali, mis pakub maitseelamusi nii professionaalidele kui ka igapäevagurmaanidele. 

Aadressil Skolas iela 15 asuv Kaņepese kultuurikeskus on juba aastaid olnud Riia hipsterite kogunemispaik. Ajaloolises hoones toimusid sada aastat tagasi baltisaksa aristokraatide seltskonnaüritused, Läti iseseisvudes oli see boheemlaste kogunemiskoht, ka on seal olnud kunsti- ja muusikakool. 

2012. aastal võtsid tühjalt seisnud hoone enda valdusesse kultuuriaktivistid ning praegu peetakse Kanepese kultuurimaja Riia üheks elavamaks tuiksooneks. Ei möödu nädalat, kui seal ei toimuks mõne vähetuntud bändi kontserti, väärtfilmiseanssi, luuleõhtut või vestlusringi. Suveõhtutel on peamine melu loomulikult hubases tänavakunstiga täidetud hoovis, mille mõnus jutu- ja muusikasumin juba tänavalt tulles õige koha kätte juhatab. 

Rahulik maaelu linnas 

Kalnciema puumajade kvartal “teisel” pool Daugava jõge on värskendav vaheldus turistimöllule vanalinnas. Kvartali südameks on Kalnciema ja Melnsilsi tänava ristmik, mille muljetavaldavate 19. sajandi puitmajade keskel on kogukonna südamena omamoodi väljak. Igal laupäeval täitub väljak kauplejatega – tänavaturul saab maitsta nii traditsioonilisi läti hõrgutisi kui kaasaegset eksootilist kööki, uudistada kohalike kunstnike loomingut või lihtsalt nautida kohvitassi taga väljaku elavat väikelinlikku melu. 

Kalnciema väljakult ei puudu ka kinoõhtud, vabaõhukontserdid ja teatrietendused. Nagu ühes õiges külakeskuses, on sealgi elav kultuurielu ja aktiivsed kohalikud, kes oma kodutänava üle uhkust tunnevad. Kõrvaltänavatel uidates kohtad puumaju, mis alles ootavad restaureerijate puudutust, kuid ei ole see-eest vähem võluvad. 

Hipsteri aadressiraamat 

Hea kohvi otsingul tasub Riias sammud seada ühte kahest Rocket Bean Roastery kohvikust. Seda vanasse tehasehoonesse rajatud röstikoda võib pidada Riia kaasaegse kohvikultuuri pioneeriks, millest on nüüdseks kujunenud üks kohalike armastatumaid kohtumispaiku. Kohviku menüü on kokku pannud Michelini kogemusega kokk ning leti taga tervitavad külastajaid baristad, kel paneb silmad särama ja südame kiiremini põksuma vaid kohvist rääkimine! Eriliseks suveniiriks võib kaasa osta mõne kohapeal röstitud kohvisegu. 

Teine kohalike lemmik on Stabu tänaval asuv Vest, kus õhkub igal sammul kaasaegse Riia muretut urbanistlikku hõngu. Avatud hommikul 10-st kuni hiliste õhtutundideni, võib sinna sisse astuda kiireks hommikukohviks, rahulikuks ja tervislikuks lõunaks või õhtuseks baariringiks. Hubane baar Pagalms (tõlkes hoov) on aga mõnus koht kesklinnas Läti Rahvusteatri hoone varjus, kus võtta aeg maha ja lehvitada Pilsetase kanalil paadiga sõitvatele turistidele. Pagalms on tuntud ka rikkalike brunchide poolest. 

Vihmase ilma korral tasub poodide või kohvikute asemel lohutust otsida hoopis kinost. Möödunud sajandi alguses avatud Splendid Palace on väärtfilmikino, kus popkornile pole kohta ning kinoelamuse kõrval on võrdväärselt meeldejääv kino uhke rokokoo-interjöör. Kinomaja avati ametlikult 1923. aastal, mil see oli esimene spetsiaalselt kinoks ehitatud hoone Riias. Et kino ilu täielikult nautida, tasub otsida kavast filme, mida näidatakse suures saalis, kuigi aeg-ajalt võib peale sattuda ka kontsertidele ja teatrietendustele, mis kinolina asemel koha sisse võtavad.

Lux Expressiga saad Tallinnast Riiga sõita 13 korda päevas.

Autor: Therese Uuetoa