Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Tuksuv süda Varssavi

Varssavil on palju pakkuda ajaloosõpradele, kunstinautlejatele, klassikalise muusika fännidele ja teadusehuvilistele. Ent ka neile, kes otsivad põnevaid kohti, kuhu turistihordid tihti ei satu.

Varssavis võib iga hoone jutustada oma loo, kui seda tähelepanelikult silmitseda. Vanalinnas jalutades peaks lähtuma sellest, et pärast Teist maailmasõda olid Poola pealinna tänavad maatasa tehtud. Vanu hooneid hakati järk-järgult taastama rahvaalgatusel: elanikud tõid kive, et saaks linnale taas elu sisse puhuda. Kuna kindel varasem arhitektuurne ülevaade puudus, ehitati majad üles vanade fotode ja maalide järgi.

Kõige ilusamaks ja värvikamaks peetakse Varssavis Trakt Królewskit ehk Kuninglikku teed, mis lookleb Kindluse väljakust Wilanówi paleeni. Tänaval uudistades jäävad ette mitmed ajaloolised hooned, väikesed restoranid, muuseumid, kunstigaleriid ja ka kunstnikud, kes oma töid tänaval rahvale näitavad.

Vanalinnast umbes pooletunnise jalutuskäigu kaugusel asub aga hoone, mis ei ole vaatamisväärne oma ajaloolise ilu pärast, vaid võtab sõnatuks tõeliselt unikaalse lahendusega. See on maailma kõige kitsam maja, mis on surutud kahe kortermaja vahele. Kitsaimast kohast on minimaja laius 0,7 meetrit, kõige laiemast 1,2 meetrit. 2012. aastal valminud Kereta majas, mille autor on Poola arhitekt Jakub Szczęsny, on üks kahekorruseline korter, kus on üks magamistuba, vannituba, tualett ja köök-elutuba. Huvilised saavad meistriteose interjööriga tutvuda.

 

Ehtne ajarännak

Varssavi pakub külastajatele ridamisi muuseume, kuhu on võimalik end tundideks unustada. Üks ebatavalisimaid on Neoonmuuseum. Külma sõja aegsed neoonmärgid ja -plakatid ning muud elektrograafilised esemed on sätitud vanasse tehasekompleksi. Neile, kes tahavad Instagrami story’sse midagi kihvti lisada, on see kindlasti meelispaik.

Stereoskoopiline teater Fotoplastikon on samuti omamoodi muuseum. Kuidas see täpselt välja näeb, peab igaüks omal nahal kogema. Kindel on see, et tegemist on ehtsa ajarännakuga 20. sajandi algusesse. Interaktiivsuse ja elavusega üllatavad ka Poola astronoomi Nicolaus Copernicuse järgi nimetatud teadusmuuseum ja Poola juutide ajaloo muuseum POLIN. Viimases peaaegu polegi ajaloolise väärtusega eksponaate. See-eest on rohkesti nutikaid lahendusi, mis pakuvad elevust nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Loomulikul ei saa Varssavit külastada kuulsa Poola helilooja ja pianisti Frédéric Chopini muuseumis käimata. Kui sellest jääb veel väheks, siis mööda linna jalutades jäävad silma mustad nupukestega pingid. Vajutage nupule ja armastatud helilooja ongi kohal! Lisaks leiab peaaegu iga päev linnast vähemalt ühe Chopini klaverikontserdi.

 

Austritest nuudliteni

Pärast muuseumimaratoni on seiklejal kindlasti soov end kuidagi kosutada. Võimalusi on mitmeid. Näiteks karastav sügispäikese- ja õhuvann vaateplatvormil, millelt avaneb Poola tuksuvale südamele kaunis panoraamvaade. Üks selline koht on Varssavi ülikooli katusel, kus on väidetavalt Euroopa ilusaim katuseaed. Sealt näeb rahulikult looklevat Visla jõge, Świętokrzyski silda ja selle ümbrust.

Unustada ei saa ka maitseelamusi. 16.–31. oktoobrini on Varssavi toidugurmaanide lemmikpaik. Nädala jooksul on võimalik külastada omanäolisi ja silmapaistvaid restorane, kus pakutakse kolmekäigulist proovimenüüd. Rõhk on kohalikel ja hooajalistel maitsetel. Arvestada tuleks, et restoraninädal on väga populaarne, nii et soovijatel tasub endale koht varakult kinni panna.

Sumedatel septembriõhtutel on veel mõnus õhtusööki pargipiknikulgi süüa. Igal reedel ja laupäeval algusega kell 20.30 toimub Multimeedia purskkaevupargis suurejooneline purskkaevu-show, kus on kombineeritud vee-, heli- ja valgusefektid. Muusika ja vee tantsimine lisab piknikule sada protsenti romantilist meeleolu.

Kohalikud toiduturud pakuvad samuti üllatusi. BioBazaril on ohtralt orgaanilisi tooteid, nagu liha, kala, juustu, köögivilju ja ka küpsetisi. Żolobożi linnaosas on laupäeviti hea hommikusöögiturg, kus pakutakse valmisroogasid, saiakesi ja kohvi. Reedest pühapäevani võiks külastada Hala Gwardii turgu, kus saab ka lõuna- ja õhtusööke. Menüüd on seinast seina, pakkudes nii traditsioonilist kui ka modernset, nii kohalikku kui ka rahvusvahelist kööki. Nii et soovid sa austreid ja vahuveini või nuudleid ja saket – kõike saab!

Tekst: Martiina Made