Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Suvine peatuspaik Vilnius

Suvine Vilnius pakub unustamatut reisielamust, kus ühes sihtkohas saavad täidetud mitmed reisiunelmad. Linn, mis laeb noorusliku energia ja kaunite paikadega.  

Vilnius on linn, mis võtab sind looduse rüppe. Lopsakad rohelised metsad, mäed ja orud on vaid vähesed märksõnad Leedu kaguosas asuva pealinna kohta. Vilniuse vanalinn moodustab omanäolise aarde, kombineerides ajaloo, kultuure, legende ning kaasaegse tänapäeva. Erakordsena võib välja tuua selle, et looduse võlude nautimist saab alustada otse linna südamest ehk Vilniuse vanalinnast, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Linna läbiv Nerise jõgi kulgeb läbi Vilniuse idüllilise vanalinna, mis võimaldab nautida jalutuskäike või unustamatuid paadisõite jõel. Mööda jõge liikudes saab tutvuda ka linna ajalooliste vaatamisväärsustega. Näiteks jäävad teele Gediminase loss ja Leedu parlamendihoone. Selleks, et ühe jalutuskäiguga vanalinna kõik peamised vaatamisväärsused ära näha, kulub kõigest umbes 2000 sammu. Rohkem kõndimist on aga lõbusam ning loomulikult näeb ka rohkem, mistõttu tasub Vilniuse vanalinna seiklema minnes linnakaart kaasa haarata. Patt oleks midagi maha magada.

Piknikud linnaroheluses

Vilnius on kuulus ka heade maitsete poolest. Linn on täis suurepäraseid restorane, hubaseid kohvikuid ja kokteilibaare. Eriti nauditavad on need just soojal ajal, mil suvine melu linna enda valdusesse haarab.  

Hinna ja kvaliteedi suhte osas tasub lugeda erinevad arvamusi, kuid kõige õigem on soovitusi küsida kohalikelt, sest siis on eksimisruum pea olematu. Lühikese linnapuhkuse ajal jäta üks lõuna kindlasti ka pikniku pidamiseks. Vilniuses on hulk kauneid rohelusest pakatavaid parke, mis on ideaalsed rätiku mahaviskamiseks ning mõnusa eine pidamiseks. Kuna parke on Vilniuses palju, siis teeme otsustamise kergemaks ja soovitame Bernardiiniparki või Vilniuse ülikooli botaanikaaeda, mis on ideaalsed pikniku pidamiseks või lihtsalt aja maha võtmiseks ja hea lugemise nautimiseks. Kui tahad aktiivset suvepuhkust ning randa ja võrkpalliväljakuid, siis ei pea samuti kaugelt otsima. Nerise jõe äärsetes parkides on ka see võimalus olemas. Seega võimaldab Vilnius meeldejääva linnapuhkuse igale maitsele.

Baltikumi salapärane linnriik

Sarnaselt Vatikaniga Roomas on ka Vilniusel oma eraldiseisev linnriik ehk Užupise Vabariik, mis asub vanalinna vahetus läheduses. 1997. aastal ennast sõltumatuks vabariigiks kuulutanud Užupis paikneb ühel ruutkilomeetril Vilniuse vanalinna lähedal. Kaugemalt kohale tulnud turistid saavad Užupisest hea õnne korral isegi templi passi. Tegu on endise vaese rajooniga, mis oli tuntud bordellide ja ohtlikkuse poolest. Tänaseks pole ohtu enam vaja karta. Varasemalt „surma tänavana“ tuntud linna valvab Užupise sümbol – trompetiga ingel –, kes sümboliseerib linna jõukust, head mainet ja uhket, head elu.

Užupis meelitab ligi ahvatlevate lõhnadega, mille suhtes on raske ükskõikseks jääda. Päeval on tänavad täis kondiitriäride värskete küpsetiste magusaid aroome. Õhtul asendub see aga tõelise meelelahutusega, kui tänavaid katab paks tubakatoss ning baarides ootab rikkalik õlle- ja veinivalik koos hõrkude suupistetega.

Muinasjutuline järveloss

Vanalinn ja selle ümbrus ei ole loomulikult ainsad põhjused, miks Vilniust külastada. Põnevaid paiku leiab veelgi. Aktiivse päeva veetmiseks on täiuslik valik Trakai lossi külastus. Galvė järve saarel, linnast umbes 30-minutilise bussisõidu kaugusel asub tõeline rahvuslik aare, mille võimsust on raske sõnadesse panna. Tegu on linna ühe tuntuima vaatamisväärsusega, kus toimub palju erinevaid kontserte ja festivale. Kui hindad muusikalisi elamusi, siis planeeri reis ajale, mil Trakai lossis parajasti mõni kontsert toimumas on. Sumedad ööd ja meeliköitev muusika müstiliste lossimüüride vahel moodustavad kustumatu mälestuse. 

Kõikidele looduse ja matkamise huvilistele on soe soovitus külastada Pavilniai parki. Pavilniai ala on looduskaitse all ning inimtegevus on seal kontrollitud ja oluliselt piiratud. Tänu sellele on riigil tõeline looduspärand, mille üle uhke olla. Lõbusaks aja veetmiseks on Pavilniai lähistel ka seikluspark, kus pere või sõpradega oma ronimisvõime proovile panna. 

Omaette lisaväärtuse annavad puhkusele kohalikud. Raske on kirja panna, mis tunde tekitab nende eranditu abivalmidus ja heatahtlikkus. Mõned asjad on lihtsalt mõeldud ise kogemiseks.

Lux Express sõidab iga päev Tallinnast Vilniusesse 5 korda päevas.

Autor: Taisi Kõiv