Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Nädalalõpuks Ida-Virumaale

Mõnikord hing lihtsalt ihkab väljasõitu. Tahaks spontaanselt bussi või autosse istuda ja kusagile päeva või nädalavahetust sõitma veeta. Minna kuskile, kus pole ammu või ehk üldse mitte käinud. Tunda end turistina omaenda kodumaal. Uidata mööda võõra linna tänavaid ja kujutleda, missugune oleks argielu sealses idüllilises keskkonnas.

Sihtkohta, mis ühendaks ajaloolise linnapuhkuse, aktiivsema perepuhkuse või lõõgastava spaapeatuse ei ole vaja kaugelt otsida. Ida-Virumaa on vaid mõnetunnise sõidu kaugusel. Seda on täpselt parajalt, et selgitada välja kohapealsed ajaveetmise võimalused. Et leida kõikidest variantidest just see, mis parajasti sinu rahutut meelt kõnetaks.

 

Seikluseid puulatvades

Aktiivse puhuse austajatel tasub kahtlemata võtta suund Kiviõli poole. Seal leiate eest legendaarsed tuhamäed. 135-meetrine „mägi” on tekkinud Kiviõli ja Kohtla-Järve keemiatehases põlevkiviõli tootmisel tekkinud poolkoksi ladustamisel. Täpsemalt ongi need tegelikult poolkoksimäed. Need kõrguvad üle Kiviõli linna ning on muutunud omalaadseks turismiobjektiks sinna rajatud seikluskeskuse tõttu.

See on ideaalne reisisihtkoht kogu perele. Suvel on seal avatud uhiuus kogupere elamuspark, downhilli-rajad ja disc-golf. Mäe teisel nõlval on motokeskus, sh ka Eesti esimene MM-etapi rada. Mäe jalamil on äsja avatud kogupere elamuspark, kus on tegevusi ka päris pisikestele. Talvel on seikluskeskuse nõlvadel avatud Eesti pikimad suusarajad ja põnevaim lumelauapark.

Seiklushimulisematele on Kiviõlis avatud Põhja-Eesti ainus postidel kõrgseikluspark. Neljale kõrgusele rajatud park on sobilik igale vanusele, alates pikkusest 120 cm. Pisemad seiklejad saavad end proovile panna madalamatel kõrgustel. Nautida saab imeilusaid vaateid, kuid arvestama peab, et iga järgnev rada muutub ka keerulisemaks. Viimasel rajal lisab närvikõdi ka asjaolu, et turnitakse 12 meetri kõrgusel. Samas on preemiaks pikk trosslaskumine. Vabadusetunne, mida loob juustes vihisev tuul, on kahtlemata pingutust väärt!

Seiklushimulisemad saavad samas vaimus jätkata Alutaguse seikluspargis, kus saab põnevuse lisamiseks ette broneerimisel turnida ka öösel. Alutagusel on viis erineva raskusastmega rada ning lastele 22 põneva ülesandega Seikluspark. Aasta läbi on avatud tuubirajad. Et Alutaguse Seikluspark asub Kurtna järvestikus, kulgevad siinsed 400- ja 220-meetrised õhusõidud üle maaliliselt sinetava vee.

 

Rännates ajas tagasi

Täiesti teistsugust põnevust pakub Vaivara Sinimägede muuseum. Virumaa 2019. aasta parima uue seikluse tiitli pälvinud omalaadne ajarännak viib osalejad aastasse 1944 ning lavastab piirkonnas – ja tegelikult kogu Eestis – tol ajal aset leidnud evakueerumise. Selles seiklusmängus on suur roll osalejatel endil. Seetõttu ei ole võimalik, et ükski ajarännak kulgeks täpselt samamoodi nagu mõni eelnev, mistõttu on selles huvitav osaleda ka mitu korda. Ajarännakul osalemiseks tuleb teha eelbroneering Vaivara Sinimägede muuseumis, sest osalejatele saadetakse enne seikluse toimumist e-posti teel stsenaarium, seiklusmängu kirjeldus ning pakutakse rollid vastavalt osalejatele.

Närvikõdi leiab Ida-Virumaal mujalgi. Ajaloolises Narva Victoria bastionis saab end proovile panna põgenemismängus „Ukse taga”. Põgenemistoad on õõvastavad ja adrenaliinirohked juba iseenesest, kuid bastioni paksud müürid lisavad sellele omajagu karismat. Kui need seinad saaksid rääkida, missuguseid lugusid nad jutustaksid? Kes on nendel põrandatel astunud või siia oma elugi jätnud? Külastust planeerides tuleks arvestada, et põgenemismäng ei ole soovituslik väikestele lastele ja sobib osalejatele alates 14. eluaastast.

 

Romantika Venemaa veerel

Eesti idapoolseimat ning suuruselt kolmandat linna Narvat on alati ümbritsenud mõningane müstikaloor. Võiks arvata, et just siin on eriti kirkalt tunda erinevate ajastute ja võimude jälgi. Üllatus võib olla suur, kui leiad eest hoopis kergelt romantilise nädalalõpupausi sihtkoha.

Narvat eraldab üüratult suurest idanaabrist Venemaast vaid jõgi. Teine teisel pool jõge kõrguvate linnuste tornides lehvivad erinevad lipud. Nii lähedal, justkui kiviviske kaugusel. Selles vaatemängus on teatav eksootika. Riigipiirid on meie jaoks tänapäeval üldjuhul mõttelised. Siin tajume neid peaaegu käegakatsutavalt ehedalt.

Ajalooliselt on Narva linnal olnud Eesti majanduses oluline koht. Aastatel 1857–2010 tegutses siin tekstiilitööstusettevõte, mis rajati kesk Narva jõge asuvale Kreenholmi saarele. Kreenholmi manufaktuur oli 19. sajandi teisel poolel kõige kaasaegsem tööstusettevõte Venemaa Keisririigis ning mitu aastakümmet suurim tekstiilivabrik kogu Euroopas. Edukamal perioodil töötas vabrikus üle 10 000 töölise. Alates 2010. aastast seisavad manufaktuuri endised hooned tühjana ning piirisaare väravad on lukus. Narva Muuseum korraldab päevasel ajal manufaktuuri ekskursioone, võimaldades reisida tekstiilihiiglase 160-aastasesse ajalukku ja imetleda monumentaalset tööstuskompleksi. Viimase kahe suve vältel on Tartu Uus Teater õhtuti korraldanud manufaktuuri varemetes muusikalist etendust „Kremli ööbikud”. Nii on Kreenholmi saarel võimalik veeta peaaegu terve päev.

Päikselise ilmaga linnusest alla piltilusale promenaadile uitama jalutades ei kujutaks ettegi, et täpselt 70 aastat tagasi oli Narva rusudes. Nimelt oli see 1944. aasta märtsipommitamises Tartu järjel kõige suuremaid kahjusid kandnud Eesti linn. Nõukogude lennuväe pommirünnakute ja suurtükitule tagajärjel sai kannatada või hävis täielikult u 10% Narva hoonetest, sealhulgas ajalooline vanalinn. Enne sõda elas linnas 34 000 inimest. 1944. aasta 25. jaanuarist märtsi alguseni evakueeriti Nõukogude rinde lähenedes linnast kõik tsiviilelanikud. Pärast sõjategevuse lõppu olid linna jäänud vaid üksikud inimesed.

Kuigi tähelepanelik silm suudab Teise maailmasõja jälgi mõnes kohas endiselt tabada, on linnakese aura äärmiselt rahulik. Päeva või nädalalõpu veetmiseks saab aega sisustada linnatänavatel või kirbukates uidates, pikema hommikusöögi nautimine kohvikus Muna või lõuna mõnes sadamarestoranis.

 

Meelerahu merekaldal

Kes soovivad nädalalõppu veeta rahulikumalt, looduse rüpes, leiavad Ida-Virumaal eest pika kauni merepiiri, kus tundide viisi looduse rüpes jalutada, pidada piknikku või einestada mõnes mereäärses restoranis. Toilas võib uidata mööda matkarada, mis kulgeb nii kõrgel ainulaadse Balti klindi serval kui selle all, piki kallast. Seal paljastab Eestimaa oma sisemuse erakordselt avalikult. Toila–Martsa matkarajal saab valida kahe erineva pikkusega distantsi vahel.

Kui sügisõhtud kipuvadki jahedaks, võib saada sooja ning lasta end hellitada mõnes regiooni arvukatest spaadest, näiteks Toilas või Narva-Jõesuus. Narva linnast vaid 20-minutilise autosõidu kaugusel, täpselt Narva jõe suudmes asuv armas kuurortlinnake on lisaks imekaunile loodusele tuntud ka arvukate spaade poolest. Siin avaneb ühtäkki ootamatult täiuslik kooslus looduse rahust ja hinge puhastavast vaikusest, aga ka kõikidest võimalustest, mille Ida-Virumaa teie ees lahti laotab. Tuleb vaid teele asuda.

Autor: Kärt Rosenfeld