Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Laura – improviseerides läbi elu

Suvi ei ole artistidele kunagi puhkeaeg. Keegi peab ju tegema tööd, et meie saaksime rahulikult vabaõhukontserte nautida. Nii on ka Laura Põldvere (30) suvi töine. Kohtudes on Laura näiteks äsja saabunud varajaste hommikutundideni kestnud singli „Keerleme” videovõtetelt. „Artisti elutempo sõltub alati sellest, mida sa teed ja kui palju asju sa vastu võtad,” kehitab ta naeratades õlgu.

Laura ise võtab ette üsna palju. Aeg on vaikselt unistusi teoks teha ja nii on ta sel aastal osalenud aastases maailma eri paigus toimuvas workshop’is, millele järele hing varasemalt pikalt on igatsenud, ent milleks justkui ei ole aega olnud. Lihtne tõde on see, et aega tuleb võtta. Nii käiski ta veebruaris Hawaiil improvisatsiooni õppimas ja veetis samas vaimus juunikuus kaks nädalat Itaalias, kus koolitust juhendas Bobby McFerryini lavakaaslane Rhiannon – kogu maailmas tunnustatud pedagoog ja improviseerija. „Aeg Hawaiil oli erakordne. Veetsin päevad tippmuusikute seltsis harjutades ning sain karmi, kuid konstruktiivset tagasisidet,” tutvustab Laura.

Kuigi enese täiendamine on ilmselt üsna loomulik, et olla oma valdkonnas püsivalt hea, on improvisatsioon andnud Laurale palju enamat. „See on mulle õpetanud mitte jääma kinni oma esialgsesse ideesse, vaid aktsepteerima ka seda, kui läheb teistmoodi. Püüan asju võtta nii, nagu need on – see on ka okei,” sõnab ta. Ilmselt on meil kõigil asju, millest oleme unistanud, kuid mis pole läinud nii, nagu ootasime. Tagantjärele saame selle eest vaid tänulikud olla, sest nii sai meile osaks midagi paremat, mida toona poleks tahta osanudki. Lauralgi on sarnane lugu omast käest võtta.

„Unistasin nooremana USAsse õppima minemisest. Minu perfektsionismile kalduvas peas oli ettekujutus, milline on see maailmatasemel kool ja kui äge see saab olema. Kohapeal aga tõdesin, et see ei olegi minu American dream. See ei vastanud peas loodud ideaalile. Otsustasin jätkata õpinguid Saksamaal ja seejärel Eestis. Bostonist ära tulles leidsingi enda jaoks improvisatsiooniõppe. Leian, et artistile on see hädavajalik. Selle abil saab oma loomingut rikastada ja tulla sujuvalt välja eksimustest, mida laval kõigil aeg-ajalt juhtub, rääkimata sellest, kui palju see mind inimesena on arendanud.”

Vabana karaktermaailmas

Jah, ootustest lahtilaskmine teeb olemise kahtlemata lihtsamaks. Siis võime elu usaldada ja avasüli vastu võtta, mida sel meile pakkuda on. Uurin Lauralt, kas ta tunneb, et on sellevõrra õnnelikum.

„Olen alati õnnelik inimene olnud. Küsimus on selles, kuidas sa mõtled ja oma elu sätid,” sõnab elutargalt inimene, kelle ka kõige raskemad ja privaatsemad hetked on pahatihti avalikkuse ees lahti kistud. „Õnn ei peitu selles, mida sa praegu teed,” räägib ta perspektiivi seadmisest. „Olen alati õnnelik ja tänulik oluliste hetkede ja nende inimeste eest, kes mul on. Muidugi on kõigil hetki, mil kõik väga tumedates toonides paistab. Siis tuleb leida hetk, et suured emotsioonid välja elada. Neid ei tohi enda sisse matta,” lisab ta.

Lauljana on Laural hea võimalus emotsioonid muusikasse valada. Teadupärast sünnivad kauneimad lood tihti just suurest südamevalust. Kuid kas ei ole raske kuulda publikust lava ees endale vastu kõlamas lugusid, mis on emotsioonidest laetud?

Laura leiab, et artisti töö eeldab karaktermaailma loomist, kus valitsevad hoopis teised emotsioonid. „Laval võid täiel rinnal nautida hetkeemotsioone ja neid publikuga jagada. Samal ajal oled vaba sügavatest tunnetest, millega võisid loomeprotsessis kokku puutuda. Saad kujundada endale täpselt sellise alter ego, kellena end näha soovid, ja võtta kõigest parima.”

Autor: Kadri Eisenschmidt
Foto: Kalle Veesaar