Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Kohalolemise koht

Kesk Eestimaad on üks imetabane paik, mis suudab ühe jalutuskäiguga paigale naelutada. Uidates, silmad pärani, mööda Viljandit, võid märgata väikeseid detaile, mis mõjuvad kui sireeni laul. Minus ärkab mu sisemine lillelaps. Tahan kohalike kombel võõbata oma välisukse päikesekollaseks ja tervitada avasüli kõike, mida linnal mulle pakkuda on.

Sarnaselt mõtles ka „Meie küla eitede” sarja looja kunstnik Ave Nahkur, kes hiljuti sooja Hispaania tolmu jalgadelt pühkis, kodumaale naasis ning nüüd just Viljandisse pesa punub. Ei saa pahaks panna – need õdusad puitmajad on nii kutsuvad! Viljandis leidub omajagu kümneid, kui mitte sada aastat vanu maju, mis uut hingamist võimaldaksid. Nii leidis ka Nahkur krundi, millel oli kaks üle saja aastast maja. Ühest neist saab tema perekonna kodu. Teises plaanib ta avada oma piltidega galerii ja kohviku.

Et Viljandi on Eestis ainulaadne kultuurimeka, on galeriid ja kohvikud seal omal kindlal kohal. Linnapildis võib siin ja seal kohata suuri betoonist maasikaid, mis väikelinlikult unist tänavapilti ergutavad. Nende paindunud varreotsad juhatavad teed vanasse pastoraadihoonesse rajatud autsaider- ja professionaalse kunstiga tegelevasse Kondase keskusesse, kus on muuhulgas eksponeeritud maalide kollektsioon Eesti ühelt tuntumalt naivistilt Paul Kondaselt. Maasikad on inspireeritud tema maalist „Maasikasööjad”, mis on kuulu järgi valitud maailma 100 parima maali hulka ja mille tegelaskujudega Viljandi elanikud pidavat sarnanema – näiliselt väikekodanliku fassaadi all on peidus positiivseid üllatusi pakkuv sisu. Nii on maasikast saanud linna omanäoline sümbol.

Kultuuri õhkab ka Ugala teatrist, mille repertuaarist leiab lavastusi igale maitsele, igal aastaajal. Lisaks on juulikuine pärimusmuusikafestival Viljandi Folk kahtlemata üks suviseid tippsündmusi kogu Eestis. Just siinsest pärimusmuusika armastusest sündis Viljandi Kultuuriakadeemias tänaseks kogu Eestis ja terves maailmas järjest enam armastatud folk-rock ansambel Trad.Attack!. Ka Eesti vanim vanamuusikafestival toimub just selles kultuurilinnas. Viljandi vanamuusikafestival sai alguse juba 1982. aastal ning toimub igal suvel juuli keskel. Selle raames toimuvad kontserdid kirikutes, saalides ja muudes paikades üle linna.

Õue hulkuma!

Kõndige sooja suveöö pimeduses läbi Viljandi vanalinna Kassisaba tänavale ja imetlege puude vahele tõmmatud tulukesi. Istuge hiiglaslikule kiigele ja kõlgutage jalgu udulooriga kaetud Viljandi järve kohal. Jah, see linn inspireerib ja innustab tõepoolest igal sammul, sest juba linna asukoht iseenesest on idülliline. Ootamatult on terve ilm saanud loomingu allikaks.

Ümbritsevas kaunis looduses kulgeb matkarada. Hingematvaid vaateid Sakala kõrgustikult ja Eesti populaarseimat tervisesporti kombineerib disc-golf’i rada. Kui iidsed lossivaremed ja rippsild linna sees on avastatud, käi läbi Joosepi Jalgrattapoest, laenuta ratas ning suundu järveäärsele matkarajale. 12,2 km distants on tervisespordiks sobiv ning sellest lugupidavad kohalikud korraldavad seal ka mitmeid spordiüritusi. Tuntuim neist on Viljandi järve jooks, mis toimub igal aastal 1. mail. Järv iseenesest pakub samuti omajagu meelelahutust. Rannaalal on mitmeid palliplatse, tenniseväljakud, hüppetorn, sõudepaatide ja vesirataste laenutus ning järvel sõidab katamaraan. Laste jaoks on kaldaäärsel mänguväljakul kiiged, liurennid, ronimisredelid, Tarzani rada jpm. Linnakese ettevõtlikust ja sportlikust vaimust annab aimu ka ürituste hulk, mis seal aset leiavad. Viimasest annab tunnistust asjaolu, et näiteks Mulgi Rattamaraton toimus sel aastal maikuus juba 19. korda.

Koge kõikide meeltega

Lihtsuses peitub võlu ja sellele annavad oma tähenduse pikad unised hommikud röstitud kohvi ja pirukate või pudruga Rohelises Majas või Layk stuudiokohvikus. Naudi maitseid. Vaata. Lase mõttel rännata. Sealt edasi on juba jaksu minna kondama ostutiirule Viljandi arvukatesse kaltsukatesse, mis on selle omanäolise hobi harrastajate seas tuntud vaat et üle Eesti– just sealt võib avastada kõige põnevamad leiud! Kui nälg kangamaailma avastusretkest koormatud keha näpistama hakkab, ootab Tallinna tänaval oranžide akendega vanas majas kohvik-pitsarestoran Amrita Café. Seal turgutab keha iga päev kindel eestipärane pitsamenüü, mille vahele on tihti pikitud üllatavaid menüüväliseid roogasid. Need sõltuvad sellest, mis on kokka parajasti inspireerinud. Olgu see aastaaeg, ilm või õnnetunne. Unarusse ei ole jäetud ka taimse toidu ja värskete smuutide austajaid. Need on Amritas alati omal kohal.

Vihmase pärastlõuna romantikaks on ideaalne paik vanas Ugalas ehk Koidu seltsimajas asuv raamatubaar Romaan. Ma kordan, raamatubaar. Baar, kus serveeritakse raamatuid. Neid asju, mille kaante vahele on peidetud piiritu fantaasiamaailm – vali vaid endale meelepärane ja lase end kaasa kanda. Kui imeliselt see veel kõlab? Romaan on koht kõikidele öistele maletajatele või muidu tundmatutele filosoofidele. Ning kel siis baari järele hammas verele läheb, võib veeta õhtuid käsitööjookide degusteerimisel Mulksus.

Juuni alguses toimuvad juba neljandat aastat hansapäevad, mille raames peetakse ka kohvikuööd. Enne tundi, mil Koit ja Hämarik kohtuvad, avavad viljandlased oma kodud, hoovid ja südame. Tänavu tasub sammud seada Viljandi pikimale, Tartu tänavale, kus on avatud arvukad aknaputkad, hoovikohvikud, katusebaarid ja aiaklubid. Lõhnade ja maitsete rada viib lisaks järve äärde, kõrvaltänavaile ja pisut kaugemalegi, kuuvalgusest õhetavatesse romantilistesse nurgatagustesse. Nende ootamatute käänakute tagant leiame eest eheda sumedate suveööde maagia.

Viljandi sündmuste kalender

9.–13. juuli Viljandi Vanamuusika Festival

12.–13. juuli keskaja päevad Viljandi ordulinnuses

25.–28. juuli Viljandi Pärimusmuusika Festival

20.–22. september Viljandi sünnipäevanädalavahetus

09.–13. oktoober Viljandi Kitarrifestival

1.06–25.08 jalutuskäik noorgiidiga Viljandis iga päev kell 13 Vabaduse platsi maasika juurest

Vaata lähemalt: visitviljandi.ee

Lux Expressil on Tartu ja Viljandi vahel 4 väljumist päevas.

 

Autor: Kadri Eisenschmidt
Fotod: Silver Tõnisson