Leia reis

Palun sisesta Lähtekoht!

Palun sisesta Sihtkoht!

Palun vali väljasõiduaeg!

Tagasisõidu kuupäev ei saa olla varasem kui väljasõidu kuupäev!

Lottemaal algab leiutajatee

Autor: Rebecca Karu Igaühes meist on peidus leiutaja. Et aga veidi pinget maha võtta, siis teadke, et vaid üksikud leiutised muudavad maailma, aga täiesti normaalne on ju ka see, et koduperenaine leiutab mõne toreda vidina, mis näiteks söögitegemise või pesutriikimise hulganisti meeldivamaks tegevuseks võlub. No ja mine sa tea, võib-olla on näiteks pannkoogimasina leiutamine kokkuvõttes isegi veidi ka maailmamuutev sündmus? Just selliseid vajalikke töövahendeid otsivad ja valmistavad üksteise võidu Lottemaa leiutajad, sest seal on olemas keskkond, mis sütitab oma suurepäraseid ideid teoks tegema ja julgustab ka kõige lennukamate plaanidega julgelt teiste ette astuma.

Elanike harjumused, iseloomuomadused ja huumorimeel võivad aeg-ajalt kummalised tunduda, aga üks on kindel: HEADUS TEEB ELU HUVITAVAKS. Ning seda teab Leiutajatekülas igaüks!  Tõepoolest, tõsi see on, et Lottemaa on mereäärne muinasjutumaa, kus igal elanikul on oma maailmavaade, temperament ja roll. Seal õpivad lapsed keerukatest asjadest sotti saama õpetlike etenduste, huumori ja mängu kaudu. Erit kaasatõmbavaks teevad Lottemaa väikeste külastajate jaoks aga just selle elanikud. Mängida ja leiutada saab seal koos Lotte, Bruno, Alberti ja teiste Leiutajateküla elanikega. Nii näiteks ootab Lotte isa Oskar mänguasju meisterdama. Tema kuur on maailma kõige põnevam koht neile, kes tahavad oma kätega mõne leiutise valmis meisterdada. Lotte ise on  loomulikult kogu aeg jooksus, lapsi kallistamas või nendega midagi uut ja põnevat avastamas. Lotte ema Anna on aga aiandushuviline, kes toimetab päevad läbi usinalt peenarde vahel. Lottemaal on ehtsad peenrad päris taimedega ja Anna näitab lastele, kuidas nende eest hoolitseda. Bruno ema Paula muusikatundides naudivad lapsed laulmist ja proovida saab ka mitmesuguseid pille. Staadionil toimuvad Mati sporditunnid on aga eriti väljakutsuvad, sest pärast soojendust ja võimlemisharjutuste tegemist lõpevad need alati maratonijooksuga. Aga no mis see üks maraton laste jaoks ikka siis joosta on?

Lottemaal on ka selliseid suuri ja tähtsaid töötubasid, kus saab näiteks kärbes Jaaguga katsetada äratamismasinaid tema sinises majas, mis ilutseb ka ajakirja kaanel. Isegi planetaarium on Lottemaal olemas. Neile, keda huvitab elu pealpool pilvepiiri, räägib rännukoer Klaus saladuslikust maailmaruumist, Päikesest ja tema ümber tiirlevatest planeetidest.

Lottemaa majad on kõik omamoodi põnevad. Üks põnevam kui teine, sest neis on mõnusalt ruumi, et mahutada sadu lapsi päevas ja muidugi ka hulgaliselt tegevust. Imeline värviküllus saadab Lottemaa külastajaid igal sammul ja lausa tungivalt soovituslik on selle ilu nautmiseks interneti avastamise torni ronida. Eriti tähelepanelikud vaatlejad võivad näha ka tornis elavaid tillukesi internetimehikesi ja muide, mida kõrgemale ronid, seda pisemaks ja väledamaks need mehikesed muutuvad.

Viimase talvega on Lottemaale ka uusi elanikke juurde kolinud. Näiteks Kirill on üks neist, kes tuli siia Peterburist. Kirillil on vahva lugu rääkida, sest tegelikult on ta vene jänes ja tema vanemad, õde ja kolm venda elavad siiani Peterburis. Kirilli kodu oli ühe kivimaja pööningul. Seal oli väga mõnus elada, sest selles majas tehti filme. Kirill on vist juba kõik maailma flmid ära näinud, aga kõige rohkem meeldisid talle flmid Lottest. Mida rohkem ta neid Peterburis elades vaatas, seda suuremaks kasvas soov tulla Leiutajatekülla ja oma silmaga vaadata, kas kõik on ikka nii, nagu flmis näidatakse. No ja ühel päeval ta siis võttiski kätte ja reisis siia, Leiutajatekülla. Algul mõtles, et vaatab vaikselt kusagilt puu või mäe tagant. Sellest plaanist ei tulnud aga midagi välja, sest ta armus juba esimesel päeval sellesse külasse. „Siin on tõesti kõik nii, nagu Lotte filmides. Ja Lotte ise on väga tore!ˮ räägib Kirill vaimustunult ja kui te Lottemaal ringi jalutate, siis veendute selles isegi.

Lottemaa
Fotod: Martin Kirkal, erakogu

Lottemaal tundub olema reegel, et halb idee on ainult see, mis jääb lebama lauasahtlisse. Kõike muud saab ellu viia ja isegi kui esimene variant leiutisest tööle ei hakka, siis tuleb lihtsalt järjekindel olla ja otsast peale hakata. Sellepärast korraldasid Lottemaa elanikud sellel kevad-talvel Suure Leiutamisvõistluse 2018. Oi küll see võistlus sütitas lastes ja noortes leiutamiskirge, loovust ja uuendusmeelsust, sest leiutada on nii mõnus ja põnev ning leiutamine teeb elu huvitavaks. Eriti tore on veel see, et päris mitu võistlusele esitatud leiutist saab sellel suvel omale väärika koha Lottemaal eksponaadina ja programmi lisandub mitmeid harivaid üritusi.

Lottemaal käib alati vilgas külaelu. Lisaks sellele, et kogu aeg midagi leiutatakse ja ehitatakse, tehakse siin ka teatrit. Igaks suveks kirjutatakse ja valmistatakse ette täiesti uued etendused ja programm. Ikka selleks, et ka eelmisel aastal Lottemaal käinutel põnev oleks. Päeva jooksul kantakse ette kümmekond pikemat ja lühemat näidendit ja mängitakse väikesi misanstseene ka platsil. Kõik näitemängud on kirjutatud nii, et lapsed saaksid neis koos Leiutajateküla päriselanikega osaleda.

Kui aga kogu selles virvarris kõht tühjaks läheb, siis on otse loomulikult külas olemas mitu kohvikut, kust saab kõhu mõnusalt punni süüa. Kõige sagedamini juhtub seda Anna pannkookidega, aga kes on omaks võtnud kasuliku kombe enne maiustamist ka soolast toitu süüa, siis nemad saavad oma kõhtu rõõmustada Giovanni pasta, ahvatlevalt õhukese päris Itaalia-pärase pitsaga või mõne tervisliku salatiga.

Lapsevanemad naudivad ilmselt kõige rohkem Lottemaa kaunist mereranda, rannakohvikut, värsket õhku, merekohinat ja linnulaulu. Ka lapsed unustavad Lottemaal telefonid ja arvutiekraanid, kui nad just ei ole Lottemaa äpist teemapargi infot otsimas või koos kohalike tegelastega pilte tegemas. Muide Lottemaa elanikud on väga rõõmsad, kui neid pilte ka nendega jagatakse (selleks lisa pilt Facebooki ja pildile #Lottemaa).

Õhtul saadetakse kõik lapsed lehvituste ja kallistuse saatel koduteele, kaasas ehedad emotsioonid muinasjutulisest päevast.

Lottemaale on võrdselt mugav tulla nii Tallinnast, Tartust kui ka Riiast. Lottemaa on Pärnumaal Häädemeeste vallas Reiu külas. Avatud 9. juunist kuni 31. augustini iga päev kella 10–18. Soodushinnaga e-piletid on müügil www.lottemaa.ee.

 

Päisefoto: Martin Kirkal, erakogu